Добро пожаловать
Вход / Регистрация

Banka Qendrore: U rriten remitancat - News, Lajme - Vizion Plus

[an error occurred while processing the directive]
Добавлено от Admin В Новости на Первом канале
10 Просмотры

Спасибо! Поделитесь с друзьями!

URL

Вам не понравилось видео. Спасибо за то что поделились своим мнением!

[an error occurred while processing the directive]
К сожалению, только зарегистрированные пользователи могут создавать списки воспроизведения.
URL


Описание

http://www.vizionplus.tv
https://facebook.com/VizionPlusTV
https://twitter.com/VizionPlusTV
Familjet shqiptare kanë përfituar më shumë para nga të afërmit e tyre në emigrim gjatë vitit 2018. Duke ju referuar të dhënave nga Banka e Shqipërisë rezulton se remitancat, prurjet e emigrantëve arritën në 670 milion euro vitin që lamë pas. Kjo shifër rezulton 5.3% më ë madhe se viti 2017.Po të shohim ecurinë në vitet e fundit të remitancave, ajo çka vihet re është se pas vitit 2012, kur prurjet e emigranteve shënuan nivelin më të ulët, tashmë ka një rritje të lehtë të parave që sjellin në Shqipëri.Ekspertet e ekonomisë e vlerësojnë ketë situatë si një rigjallërim të ciklit të emigracionit, çka do të thotë një stabilizim të jetesës së emigrantëve, kryesisht në vendet e Bashkimit Europian, që për pasojë shoqërohet edhe me dërgim parash për familjet që kanë në Shqipëri.Ky trend sipas ekspertëve duket se do të vijojë edhe për vitet e ardhshme.Por paralelisht me këtë situatë, 2018 ka shënuar edhe vlerën rekord të investimeve të huaja.Sipas Bankës së Shqipërisë stoku i investimeve të huaja arrit në 1 miliard euro. Banka Qendrore sqaron se fluksi i investimeve është përqendruar kryesisht në sektorin e energjisë, hidrokarbureve si dhe ndërmjetësimin financiar. Në terma vjetor rritja e investimet të huaja arrti me 19 %, krahasuar me 2017. Peshë të konsiderueshme vijojnë të mbajnë dy projektet në energjetikë, siç është ndërtimi i gazsjellësit TAP. si dhe ndërtimi i hidrocentralit në lumin Devoll.

Написать комментарий

Комментарии

Комментариев нет.
Посмотрели классное видео?
Расскажите о нем друзьям!

зеркало бк леон на сегодня 1win рабочее зеркало 1хбет зеркало на сегодня рабочее регистрация 1win зеркало рабочее

На данном проекте рекомендуем найти 1хбет работающее зеркало вход прямо сейчас надежный букмекер.